Text copied!
CopyCompare
Svenska Kärnbibeln - en expanderad översättning - Lukas - Lukas 11

Lukas 11:10-27

Help us?
Click on verse(s) to share them!
10För alla som fortsätter att be, de fortsätter att få, och alla som fortsätter att söka, de fortsätter att finna, och alla som fortsätter att bulta, för dem ska det fortsätta att öppnas.” Poängen med liknelsen är att om vi har tro för att vår vän ska öppna dörren mitt i natten när vi bultar på hans dörr, hur mycket mer ska inte vår himmelske Fader låta oss få bönesvar när vi ber till honom.
11”Finns det någon far bland er som skulle ge sin son en orm när han ber om en fisk,
12eller en skorpion när han ber om ett ägg?
13Om alltså ni som är onda förstår att ge era barn goda gåvor, hur mycket mer ska då inte er Fader i himlen som är helig, ren, fullkomlig och god ge den helige Ande åt dem som ber honom?”
14Jesus drev ut en dövstum demon mannen var också blind, se Matt 12:22. När demonen hade drivits ut började mannen som varit stum att tala och folkskaran förundrades (häpnade, blev förvånade och fascinerade av Jesus).
15Men några av dem fariséerna från Jerusalem tillsammans med de lokala judiska ledarna i Kapernaum, se Mark 3:22; Matt 12:24 sade: ”Han driver ut demoner med hjälp av Beelsebul, de onda andarnas furste.” Beelsebul betyder bokstavligen ”flugornas herre”, ett annat namn för Satan.
16Andra ville pröva honom och begärde ett tecken från himlen.
17Men Jesus, som förstod deras tankar, sade till dem: ”Ett rike som splittras (på grund av inre stridigheter) ödeläggs, och ett hus som är delat faller (går under).
18Om nu Satan har kommit i strid med sig själv, hur kan hans rike då bestå? Jag frågar detta eftersom ni påstår att jag driver ut demoner med hjälp av Beelsebul.
19Om jag nu driver ut demoner med Beelsebul, med vems hjälp driver då era söner ut dem? De ska bli era domare.
20Men om det är med Guds finger (kraft) som jag driver ut demonerna, då är Guds kungarike redan här. När de anklagade Jesus för att använda satanisk kraft innebar det att de också anklagade sina ”egna söner” - sina egna landsmän. Alla Jesu lärjungar var ju judar. Det kan vara så att översteprästen Skevas är en av dem som Jesus talar med här, och då syftar han på Skevas sju söner som sysslade med exorcism och ockulta besvärjelser, se Apg 19:13-16.
21När en stark man i det här fallet Satan, beväpnad från topp till tå, bevakar sitt palats är hans ägodelar säkra. Djävulen liknas här vid en stark man som bevakar sitt rike och håller sina ägodelar, människor, fångna och bundna.
22Men när den som är starkare Jesus kommer, attackerar och segrar över honom, så tar han ifrån honom alla vapen (hela sin rustning) som han hade satt sitt hopp till. Segraren fördelar sedan bytet befriar människorna som varit bundna av djävulen.
23Den som inte är med mig tar min sida och tror på mig är emot mig, den som inte samlar med mig engagerar sig i min seger och det jag gör, han skingrar. Det går inte att vara neutral i andliga frågor, tar man inte ställning för Jesus är man emot honom. Jesus fortsätter att tala och beskriver vad som sker med en människa som blivit befriad från onda andar, men inte bjudit in Jesus att vara herre i sitt liv.
24När en oren ande lämnar en människa, rör den sig över vattenlösa (torra) trakter och söker en temporär viloplats men hittar ingen. Då säger den: ’Jag vänder tillbaka till det hus jag lämnade.’
25När den kommer tillbaka, ser den att huset är städat och iordningställt.
26Då går den bort och tar med sig sju andra andar, ännu ondare (värre, skadligare) än den själv, och de går in och bosätter sig (permanent) där. För den människan blir situationen nu ännu värre än den var från början.”
27När Jesus sade detta ropade en kvinna i folkskaran: ”Lycklig är den kvinna som har fött dig och fått amma dig!” Ordagrant ”saligt är det moderliv som burit dig och de bröst du har diat.”

Read Lukas 11Lukas 11
Compare Lukas 11:10-27Lukas 11:10-27